Mähkmete A ja O

Tänapäevaste riidest mähkmete kasutamine on ülimalt lihtne ja mugav ning kindlasti mitte võrreldav aastakümnete taguse mälestuspildiga, mil nõukogude emad päevast-päeva marlilappe küürisid, keetsid ja virnadesse lappasid.
Miks eelistada riidest mähkmeid ühekordsete asemel? Sest nad säästavad loodust ja raha ning on kõige puhtam ja turvalisem valik Sinu beebile! Lisaks ei pea Sa enam kunagi muretsema, et mähkmevaru ebasobival ajal otsa saab – nad on Sul alati kodus olemas.
Alljärgnevalt oleme kirja pannud mõned põhitõed ja soovitused, et riidest mähkmete maailmas orienteerumist natuke lihtsamaks teha. 

Kui Sul peaks tekkima täiendavad küsimusi, kas siis meie toodete või riidest mähkmete kohta üldiselt, kirjuta või helista meile – aitame ja anname rõõmuga nõu!

Mida kujutavad endast erinevad riidest mähkmete tüübid? 
Meie poe valikus on saadaval järgmised mähkmetüübid:
Taskumähkmed – mähe, millel on veekindel väline materjal ning (üldjuhul) kuivahoidev sisemine kangas, millest moodustub tasku. Tasku sisse käib imav sisu. Sisude kombineerimise võimalused on lõputud – leia lihtsalt enda vajadustele sobivaim. 
Mähkmekatted – annavad samuti võimaluse ise imavate sisude valikut kombineerida – mitme erineva imava mähkmesisu või vormiõmmeldud sisemähkmete näol. Mähkmekatted ise on veekindlad ning neid ei ole tarvis iga kord vahetada – kui kate ei ole määrdunud, siis saab seda enne pesemist taaskasutada 2-3 mähkmevahetust (vahetades vahepeal ainult imavat sisu). 
Mähkmekatteid on saadaval erinevaid – valiku saad teha kas suuruse või sisude kinnitussüsteemi järgi. Lisaks tavapärastele universaalsetele mähkmekatetele pakume ka SIO mähkmekatteid.
SIO – “snap-in-one” ehk kaks-ühes mähkmesüsteem, kus imav sisu kinnitub mähkmekatte külge nelja trukiga, hoides niimoodi sisu kindlalt paigas. Valides SIO mähkmekate kombineeri see SIO süsteemi imavate sisudega.

Kas riidest mähkmeid on erinevas suuruses?
Üldjuhul on riidest mähkmete suuruste jaotus järgnev:
vastsündinute suurus (2,5-7 kg) ja 
one-size ehk tavasuurus (4-16 kg).
Lisaks on ka olemas junior ehk XL-suurus, mis on mõeldud suurematele lastele (9-20 kg). Mähkmete suuruse saab beebile sobivaks reguleerida mähkmetel olevate trukkide abil. Erinevad suurused ja valikud võivad olenevalt tootjast natuke varieeruda.

Kas riidest mähkmetes on beebil alati märg olla?
Riidest mähkmeid on erinevatest materjalidest ning sellest lähtuvalt on ka mähkmete omadused erinevad.
Otsene kontakt naturaalsete materjalidega jätab beebile märja tunde, sünteetilised kangad kuiva. Loe mähkmevalikul kindlasti tootekirjeldust, et valida oma lapsele sobivaim lahendus.

Kui palju mähkmeid on mul vaja?
Vajaminev mähkmete arv sõltub palju elustiilist ja lapsest – kas riidest mähkmeid kasutatakse sajaprotsendiliselt või näiteks ainult päeval ja kodus olles. Lisaks sellest, kui tihti on võimalus ja soov mähkmeid pesta ning kas kasutatakse mähkmekatteid või taskumähkmeid. Üldjuhul kujuneb vajaminev mähkmete arv välja peale mõningast kasutusaega (üldiselt ca 20 mähet, et süsteemi mugavalt ringluses hoida).

Milliseid lisatarvikuid on vaja riidest mähkmete kasutamiseks?
Kindlasti vajad midagi, kus kasutatud mähkmeid enne pesu hoiustada – kas siis näiteks kaanega ämbrit või veekindlat lukuga kotti. Muid spetsiaalseid lisatarvikuid Sa tegelikult ei vaja. Küll aga teevad riidest mähkmete kasutamise lihtsamaks ja mugavamaks järgnevad asjad: 
mähkmepaber või kangast lisakiht,
spetsiaalne riidest mähkmete pesemiseks mõeldud pesupulber.

Mis on mähkmepaber? 
Biolagunevat mähkmepaberit kasutatakse riidest mähkme sees mähkmekaitsena. Mähkmevahetusel saab paberi koos kakaga eemaldada, suurema osa potti sopsutada ning paberi enda kas prügikasti või komposti visata. Nii ei saa mähe ise kakaga kokku ning see lihtsustab puhastamist ning pesu.
Mähkmepaberit on hea kasutada mähkmekaitsena ka juhul, kui beebi nahk vajab kreemitamist, kuna kokkupuutel mähkmega võib kreem mähkme rikkuda. 

Kui kaua riidest mähkmed kestavad?
Õige hooldus hoiab riidest mähkmed töökorras kaua ning võimaldab pakkuda rõõmu nii emale kui loodusele rohkem kui ühe lapsega:)    

Kas pean enne uute mähkmete kasutuselevõttu midagi tegema?
Uued tooted peab enne kasutuselevõttu ALATI läbi pesema, eemaldamaks materjalilt tootmises tekkinud jäägid, mustuse ning saavutamaks täieliku imamisvõime. Kui sünteetilised materjalid vajavad enamasti ainult üht eelpesu, siis naturaalsed materjalid vajavad täieliku imamisvõime saavutamiseks vähemalt  3-4 pesutsüklit.

Kuidas hoiustada kasutatud mähkmeid enne pesemist? 
Kasutatud mähkmeid on mugav hoiustada veekindlas kotis (wetbagis) või mähkmeämbris.  Kasutatud mähkmeid ei ole vaja leotada või loputada, kuid kakane mähe vajab siiski natukene eeltöötlust (vaata näpunäiteid hoolduse teema alt).

Kui tihti peab riidest mähkmeid vahetama?
Riidest mähkmeid tuleb vahetada nagu ühekordseid mähkmeid – umbes 2-4 tunni tagant. Aeg võib erineda lapse eripärast ja samuti sõltub, kui suure imavusega mähet/sisu hetkel kasutad. 

Kas riidest mähkmeid saab kasutada ka kodust väljas olles? 
Kuna tänapäevased riidest mähkmed on tõepoolest väga mugavad ning kasutuskindlad, siis saab neid kasutada täpselt samamoodi, nagu ühekordseid mähkmeid – kodus, väljas, reisil – kus iganes. Võta kaasa vajaminev mähkmevaru ning veekindel mähkmekott (wetbag), mille sisse saad määrdunud mähkmed peale mähkmevahetust hoiule panna. 

Kas riidest mähkmeid saab kasutada ka öösel? 
Riidest mähkmeid saab väga edukalt kasutada ka öösel. Lekkekindluse tagamiseks on vaja mähkmetele juurde kombineerida lisasisud, mis suurendavad mähkme imamisvõimet ning hoiavad beebi hommikuni kuivana.
Oma beebi jaoks kõige töökindlama kombinatsiooni leidmine on puhtalt katsetamise küsimus ning sõltub paljuski ka lapse vanusest, öisest söömistihedusest jne.

Kuidas tugevad plekid mähkmetelt ära saab? 
Et hoida oma imearmsad riidest mähkmed puhtad ning plekivabad, vajavad kakased mähkmed veidi eeltöötlust:
1) sopsuta kaka WC potti (vajadusel kasuta kaapimiseks abivahendit), loputa suurem mustus (eriti mugav on seda teha käsiduššiga).
2) Plekkide eemaldamiseks töötle määrdunud kohta plekieemaldusvahendiga (nt. sapiseep), kuid kindlasti loputa see enne põhipesu ootele panemist (pikaajaline kokkupuude seebiga rikub mähkmete omadusi). 

Mähkmete lihtsamaks hoolduseks on hea kasutada kas mähkmepaberit või kangast lisakihti – sellisel juhul jääb mähe ise puhtaks ning lisatööd on vähem.
Tugevad plekid saab hästi välja mähkmeid päikese käes kuivatades – päike pleegitab plekid heledaks. Kuid kuna meie kliimas on raske selle peale loota, siis on abi ka kvaliteetsest plekieemaldajast. 

Mis programmiga võib mähkmeid pesta? 
Alati on soovitatav lähtuda tootja hooldusjuhisest ning mitte pesta mähkmeid ja sisusid märgitud temperatuurist kuumemaga. Igapäevane pesemisrutiin mähkmetele ja sisudele võiks olla 40-60 kraadiga. Oluline on jälgida, et pesuprogrammil ei oleks pöörete arv suurem kui 800 pööret minutis (vastasel juhul võid kahjustada veekindlat kangast või lõhkuda mähkmete kummid).
Tavaline mähkmepesu rutiin võiks olla järgnev:
1) lühike loputusprogramm külma/jaheda veega (ilma vahendita), et põhipesu saaks toimuda puhtamas vees; 
2) seejärel pikem pesuprogramm pesuvahendiga (40-60 kraadi või vastavalt tootel märgitud temperatuurile). NB! Vali programm, mis kasutab palju vett. Eco programmides kasutatav vähene vesi ei pruugi mähkmeid korralikult puhtaks pesta.
3) lõpetuseks lühike loputusprogramm külma/jaheda veega, et eemaldada ka viimased pesuvahendi jäägid.      

Millist pesuvahendit tohib mähkmete pesemisel kasutada? 
Mähkmete pesemisel on soovitatav kasutada selleks spetsiaalselt väljatöötatud pesupulbrit. Kuid riidest mähkmete pesuks sobivad ka teised pesupulbrid –  oluline on lihtsalt jälgida, et pesupulbris on seebi sisaldus väiksem kui 5% ja et ta oleks mõeldud beebide riiete pesemiseks.  Pesuvahend ei tohi sisaldada pehmendajat, valgendajaid, ensüüme ega värvaineid. 
Väga oluline on jälgida pesuvahendi kogust! Pesuvahendi puhul, mis on mõeldud spetsiaalselt riidest mähkmetele, järgi alati pakendil toodud juhiseid. Kõikide teiste pesuvahendite puhul kasuta 1/2 soovitatud kogusest. Kui kasutad pesuvahendit liiga palju, ladestub see kangasse. See omakorda vähendab imavust ning paneb mähkmed ebameeldivalt lõhnama.

Kuidas riidest mähkmeid kuivatama peab? 
Riidest mähkmeid on kõige kindlam kuivatada lihtsalt õhu käes (toas või õues). Riidest mähkmeid ei ole soovitatav kuivatada  kuivatis, sest see vähendab nende eluiga ja võib rikkuda mähkmete veekindla katte. Küll aga on üldjuhul madala kuumusega kuivatustsükkel lubatud imavate sisude kuivatamiseks. 
Võimaluse korral soovitame riidest mähkmeid ja sisusid kuivatada päikese käes – päike pleegitab tugevad plekid heledamaks!

Mida teha, kui mähkmed on hakanud lekkima või ebameeldivalt lõhnama? 
Põhjus seisneb ilmselt kas mittepiisavas pesurutiinis, liigses pesuvahendis või ehk oled pesuvahendit kasutanud hoopis liiga vähe.
Sellisel juhul oleks vaja mähkmetele teha stripping ehk süvapesu (loe järgmist küsimust). Süvapesu eemaldab mähkmetesse jäänud liigse pesuvahendi, mis võib mähkmete imavust takistada. Lisaks eemaldab see mähkmetesse ladestunud uriinijäägid, mis tekitavad ebameeldivat lõhna. 

Mis on stripping?
Stripping ehk süvapesu on mähkmetele vajalik  siis, kui need on kaotanud oma imamisvõime, lekivad või lõhnavad ebameeldivalt. Selleks on tavaliselt kaks põhjust: mähkmetesse  ladestunud uriini- või pesuvahendijäägid. Mõlema puhul aitab need eemaldada süvapesu. Stripping ehk süvapesu on mähkmete ja sisude pesemine ilma pesuvahendita ning seda korratakse mitu tsüklit, tavaliselt 3-6 korda. Kui mähkmete ja sisude pesemisel ei ole pesuvees enam vahtu näha, siis on mähkmed saanud korralikult loputatud ning puhtaks.